A fűszerek titkos története – a bors

A bors erőteljes ízű fűszer, valósággal felrázza az ízlelőbimbókat, exotikus jelleget ad az ételeknek.

Ma a bors történetét ismerhetjük meg, egy elragadó sztorit egy fűszerről, amely karakteres ízűvé változtatja ételeinket. Fedezzük fel együtt a történetét!

A bors – rövid története és egészségre gyakorolt hatásai

A bors Indiából származik, a borscserjét a pipeli néven ismerték. A fűszerek uralkodójának tartották, az ókorban a fekete arany névvel is illették. Csereárúként vagy az isteneknek szánt áldozatbemutatásra is alkalmazták, értékes kereskedelmi árucikk volt az arabok, a rómaiak és a görögök kultúrájában egyaránt. A gyógyászatban kezdetben a görögök használták. Napjainkban is a só után a második leggyakrabban használt ételízesítő a bors, az emberiség egyik legrégebbi fűszere. Ma is igen nagy szerepe van a világ konyháiban, olyannyira, hogy a világ fűszer kereskedelmének egynegyedét jelenleg is a bors teszi ki.

Miután Európába is behozták, először a kiváltságos, tehetős családok asztalára került a bors. Ha nagy mennyiségű borsot tudott felhalmozni egy arisztokrata család, az a gazdagsággal volt egyenlő. 

Természetes formájában a bors lehet: fekete, fehér, rózsabors, vörös-cayennebors és zöld.

Az ételekben játszott szerepe mellett a borsot az orvostudomány is előszeretettel alkalmazta. Mivel serkenti a gyomorsav termelést, javítja az emésztést. Magas antioxidáns tartalmu, baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatása is jó eredménnyel alkalmazható. 

Emellett energia-és hőtermelő, a belső égést is elősegíti, ezáltal az anyagcserét is javítja, emellett segít feloldani a zsírsejteket. Ezen kívül az elmúlt évszázadokban kezeltek vele szifiliszt, kolerát, sőt a gyulladt szem kikezelésére is alkalmazták. A borsnak nagyon magas a mangán, C-vitamin, K-vitamin, kálium, vas és krómtartalma.

Milyen fajtáit ismerjük? A bors konyhai felhasználása

A bors valójában egy gyümölcs. A bors trópusokon őshonos cserje, mely fürtökben hozza csonthéjas termését. A növény akár 4-8 méter magasra is nőhet. A cserje maga örökzöld, a bors fajtájának színe a szüretelési időtől függ.

A fekete bors a legcsípősebb borsfajta. Amikor a cserje kifejlődött, de még éretlen állapotban van, leszüretelik a szemeit, melyeket hosszan, napon szárítanak ki. Így nyerik el sötét vagy fekete színüket. Egészben, frissen, durvára törve vagy őrölve használjuk. Elsősorban pácoláshoz, csípős szószokhoz, sültekhez használjuk.

Fehér bors a vörösre érett borsot leszedik, egy hétig áztatják, a színe ekkor kifehéredik. A héját eltávolítják. Kicsit lágyabb, melegebb az íze, mint a feketeborsnak, ellenben kevésbé aromás és nem is csíp annyira.
Világos színű ételek - mártások, levesek, krumplis, illetve halételek fűszerezéséhez tökéletes, hiszen a bors rejtve marad, rafinált íze viszont érvényesül.

Piros bors - Igazi különlegesség - nem összetévesztendő a rózsaborssal, ami a nem igazi borsok közé tartozik. A már érett borsszemeket szüretelik le, majd leggyakrabban sós-ecetes lében forgalmazzák. Újabban szárított formában is megjelent a piacon. A sajátos szárítási eljárásról azonban a gyártók ma sem nyilatkoznak szívesen; a lényeg az, hogy a szárítás során a „gyümölcshús” nem esik le a szemekről, s megőrzi piros színét. Édeskés, enyhén pikáns ízű. Kitűnően harmonizál kecskesajttal vagy gyümölcs mellé. 

Zöld bors - A huszadik század szülöttének tartják. Tulajdonképpen éretlen borsszem, melyben „megölik” a feketedést okozó enzimeket- vízben főzik vagy sós lébe áztatják a borsot, majd gyakran liofilizálják is, avagy sós-ecetes lében kerül forgalomba. Intenzív illata és íze friss-gyümölcsös, fanyar-savanykás. Csokoládé vagy eperdesszert mellett merészen kitűnő párost alkot.

Tárolása A bors egészben hűvös, zárt helyen nagyjából egy évig tárolható. Az őrölt bors maximum fél évig áll el minőségromlás nélkül. Ajánlott nem áttetsző borsdarálót használni, amiben a fénytől védett, szárazon tartott borsszemeket frissen őröljük meg, közvetlenül felhasználás előtt.

Mihez használjuk?

Ezt a sokoldalú fűszert szinte bármilyen ételhez adhatjuk. Húshoz (vörös húsokhoz és szárnyasokhoz egyaránt), halhoz, de akár még gyümölcsökhöz, salátaöntetekhez és bizonyos fűszeresebb süteményekhez is. A húsok esetében steakhez, grill húsok pácolásához és sütés előtti fűszerezéséhez is remek, de főtt húsokhoz is gyakorta használjuk.

A Petry felvágottak készítésekor a legkiválóbb minőségű borsot használjuk. Helyi termelőktől beszerzett haszonállatok húsából készült termékeinket a fűszerek fejedelmével pácoljuk ízessé.

Tudtad, hogy a Petry boltjaiban magas minőségű borsot és más kimérős fűszert is vásárolhatsz?

Kérd ki boltjainkban munkatásaink tanácsát, hogy a legjobb minőségű fűszereket szerezhesd be, amelyekkel fejedelmi fogásokká varázsolhatod a Petry-ből választott, friss hústermékeket! 

Kategóriák

Blog

Válogatott Húsok

Válogatott húsok. Ínyencek kedvence. Vásárlóinknak válogatott húsokat kínálunk és odafigyelünk arra, hogy mindig a legjobb állatok húsával dolgozzunk, amelyeket hazai gazdáktól származó, szigorú feltételek szerint minősített farmokról szerzünk be.

Ünnep- hagyományok, ízek, szokások

Hagyomány, egészség és fenséges ételek - minden ami egy igazi ünnephez szükséges.

Receptek

Gyors receptek az elfoglalt hétköznapokra. Kövesd a blogbejegyzéseinket, rendszeresen töltünk fel új recepteket!

A hús egészséges felhasználása

Az élelmiszerbiztonság elsőrendű kérdés mindannyiunk számára. Hústermékek és hentesáru vásárlásakor tanácsos betartani néhány fontos szabályt.  

Hogyan készülnek termékeink?

Bemutatjuk, hogyan készül az egészséges hentesáru a Petry család hagyományos receptjei alapján.  

Újdonságok, események

Hírek, események, érdekességek, tájékoztatjuk minden fontos információról, ami a tevékenységünkhöz kapcsolódik.

Transylvanian Gourmet

A Transylvanian Gourmet kampány a PETRY cégcsoport kezdeményezése. Célunk az erdélyi sonkakészítési értékek érdek nélküli bemutatása. Az, hogy felhívjuk a figyelmet Erdély ínyencségeire. Ezért igyekszünk minőségi környezetet és felületet biztosítani arra, hogy akár az itt lakók, akár az idelátogatók hiteles képet kapjanak a helyi kulináris sajátosságokról. A recepteket a creative@petry.ro email címre várjuk.

Fel